• آشنایی با ست بیمارستانی نوزاد

  یکی از مواردی که والدین با رسیدن به هفته های آخر بارداری باید به فکر تهیه آن باشند خرید ست بیمارستانی نوزاد است. معمولا مادر به همراه نوزاد تازه به دنیا آمده بسته به شرایط یک روز یا بیشتر در بیمارستان می مانند و سپس ترخیص می شود. دانستن مشخصات لباس نوزاد تازه به دنیا آمده به همراه لوازم مورد نیاز; می تواند انتخاب و خرید این وسایل را راحت کرده و پس از آماده کرده آنها مادر را با خیالی آسوده تر به اتاق زایمان ببرد. این ست جزو اولین لباسهای نوزاد در زندگی اش می باشد و چون در بیمارستان پس از زایمان استفاده می شود به ست بیمارستانی نوزاد معروف شده است. ست بیمارستانی معمولا چند روز قبل از زایمان تهیه می شود تا هر زمان که نیاز شد در دسترس باشد.

  نوزاد اولین لباس را در بیمارستان به تن می کند. این لباس در واقع اولین لباسی است که نوزاد در طول عمر خود به تن می کند. اما لباس بیمارستانی نوزاد شامل چه چیزهایی است؟ اگر نوزاد به دنیا آمده بچه اول باشد معمولا قبل از به دنیا آمدن او همراه با سیسمونی این لباسها را نیز تهیه می کنند که در بیمارستان مشکلی از بابت لباس نداشته باشند.

  لباس بیمارستانی نوزاد
  لباس بیمارستانی نوزاد

  ست بیمارستانی نوزاد شامل چیست؟

  ست لباس بیمارستانی نوزاد شامل سرهمی جلو دکمه دار، دستکش، کلاه، پاپوش و دورپیچ است. البته وسایل دیگر مانند قنداق سوئیسی، ناف بند و زیرپوش نیز میتواند به این ست اضافه شود. البته بهتر است دو دست لباس برای بیمارستان داشته باشید تا در صورت کثیف شدن یکی از لباسها بتوان سریعا آنرا تعویض نمود. پس در نظر داشته باشید که ست بیمارستانی نوزاد الزاما به لباسهای نوزاد خلاصه نمی شود. بلکه شامل پتوی نوزاد، پیشبند، زیرانداز، کرم ضد سوختگی و… نیز است. 

  نکات مهم درباره سارافون دخترانه
  بیشتر بخوانید

  دقت داشته باشید نوزاد تازه متولد شده پوست بسیار لطیفی دارد. از این رو لباسهایی که برای او تهیه می شود باید کاملا از جنس نخ پنبه باشد. بطوریکه باعث خارش پوست نوزاد یا ایجاد آلرژی و حساسیت پوستی نشود. برای اینکار بهتر است لباسهای برند خریداری شود تا از بابت این موضوع خیالتان راحت باشد. از سوی دیگر یقه لباس نوزاد یا آستین لباس تنگ نباشد. همچنین کش بافتهای این قسمتها راحت بوده و خیلی محکم نباشد. در واقع لباس، سایز نوزادی مناسبی داشته باشد.

  ست لباس بیمارستانی نوزاد
  ست لباس بیمارستانی نوزاد

  لباس بیمارستانی نوزاد

  لباس بیمارستانی نوزاد با توجه به جنسیت نوزاد متفاوت می باشد. مثلا رنگ لباس نوزاد دختر با نوزاد پسر متفاوت است. همچنین ممکن است طرح لباس بچه متفاوت باشد. البته سایز لباس نوزادی نیز ممکن است فرق داشته باشد. برای لباس نوزادی معمولا سایز صفر را در نظر میگیرند. اما با توجه به جثه و وزن کودک ممکن است سایز لباس متفاوت باشد.

  تاثیر موها بر شیک پوشی کودک
  بیشتر بخوانید

  به طور کلی لباسی مناسب نوزاد است که به غیر از مرغوبیت جنس، به تن او آزاد بوده و تنگ نباشد. نکته مهم اینکه اگر خیلی زودتر از موئد زایمان قصد خرید لباس بیمارستانی نوزاد را دارید حتما به تاریخ زایمان دقت داشته باشید که لباس نوزاد مطابق با همان فصل را خریداری کنید. البته به علت تفاوت دمای بدن نوزاد با دمای بدن بزرگترها بهتر است که دو تکه لباس به او پوشانده شود.

  ست بیمارستانی نوزاد
  ست بیمارستانی نوزاد

  ست بیمارستانی مادر و نوزاد

  به غیر از ست بیمارستانی نوزاد، مادر نیز ستی جداگانه دارد. برخی از بیمارستانها مخصوصا بیمارستانهای خصوصی نیز به صورت جداگانه یک ست کامل شامل ساک بیمارستانی نوزاد و یک ست دیگر شامل لوازم و وسایل مورد نیاز مادر را ارائه می دهند. لوازم مورد نیاز مادر شامل لباس گشاد، سوتین شیردهی، دمپایی، مسواک و لوازم بهداشتی است. اگر مادر تجربه اولین زایمان خود را دارد بهتر است نحوه لباس پوشاندن نوزاد را از پرستاران بیمارستان یاد بگیرد تا بعدا برای این کار مشکلی نداشته باشد.

  خرید ست بیمارستانی نوزاد

  برای خرید ست بیمارستانی نباید به این فکر کرد که چون مدت زمان استفاده از آن محدود است پس جنس مرغوبی تهیه نشود. چرا که مدت زمان استفاده از ست بیمارستانی شاید حدود 15 روز باشد. چون با توجه به رشد سریع نوزاد در ماه های اولیه زندگی بعد از این مدت عملا کاربرد دیگری نخواهد داشت. اما با توجه به حساس بودن پوست نوزاد، مرغوبیت این ستها در اولویت قرار دارد. انواع مختلف و متنوعی از ست های بیمارستانی در بازار وجود دارد که باتوجه به جنسیت نوزاد می توان هر کدام از آنها را تهیه کرد.

  نکات مهم درباره طرح لباس بچه
  بیشتر بخوانید

  برای خرید ست بیمارستانی بهتر است از به دنبال تولیدکنندگان برند باشید. چون پوشاک برند معمولا از کیفیت و جنس خوبی برخوردار هستند. برند مادرکر انگلستان یکی از برندهای بسیار معروف برای ست بیمارستانی است. هر کدام از تولیدکنندگان تعداد مختلف از موارد مورد نیاز را در ست بیمارستانی قرار می دهند. معمولا هر چه تعداد تکه ها بیشتر باشد ست بیمارستانی کامل تر است. برای مثال ستهای 7 تکه، 13 تکه و 21 تکه از انواع مختلف این ستها هستند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای