• نکات مهم در انتخاب رنگ لباس کودک

  رنگ لباس کودک از فاکتورهای مهمی است که والدین هنگام خرید لباس برای کوچولوی دلبندشان باید مد نظر داشته باشند. در واقع از موارد مهمی که در هنگام انتخاب لباس بچه باید به آن دقت شود رنگ لباس  است. به عبارت دیگر رنگ شناسی در لباس کودک در کنار دانستن جنس و سایز لباس نیز اهمیت زیادی دارد. در این مقاله با انواع رنگ لباس بچه گانه و بهترین رنگ برای لباس کودکان بیشتر آشنا می شوید.

  ترکیب رنگ لباس کودک
  ترکیب رنگ لباس کودک

  بهترین رنگ لباس برای کودکان

  در بحث روانشناسی رنگ لباس کودک رنگهایی که برای کودک پیشنهاد می شود رنگ های روشن و شاد است. همانطور که در طرح لباس بچه از طرحهای شاد و کارتونی استفاده می شود برای رنگ لباس آنان نیز باید از رنگهایی استفاده شود تا در بالا بردن روحیه کودک تاثیر گذار باشد.

  انتخاب رنگ لباس کودک

  در همین ابتدا باید گفت که برای خرید، رنگ های شاد و دوست داشتنی در جلب توجه جهت خریدن لباس کودک بسیار موثر هستند. اما انتخاب رنگ برای لباس بچه ممکن است کمی سخت به نظر برسد. ولی والدین با اطلاع از اینکه چه رنگی بیشتر به فرزندشان می آید میتوانند بیشتر اوقات از آن رنگها استفاده کنند. اما واقعا چه رنگی مناسب کوچولوی شما است؟ یا بهتر بگوییم “رنگ مناسب لباس کودکان بهتر است چه رنگهایی باشد؟”. قطعا رنگهای روشن و شاد بر روحیه کودکان تاثیر گذار خواهد بود. همینطور برای انتخاب لباس بچه نیز از رنگ های متنوع و مدل های مختلف استفاده کنید. یعنی رنگهایی را انتخاب نمایید که بیشتر مورد توجه کودکان قرار می گیرد. در اینجا به  مواردی که در انتخاب رنگ لباس برای کودک مهم هستند اشاره میشود.

  انتخاب رنگ برای لباس کودک
  انتخاب رنگ برای لباس کودک

  رنگ لباس نوزاد

  رنگ سفید برای لباس نوزاد در اولویت قرار دارد و بعد از آن بهتر است از رنگهای روشن استفاده شود. مثلا اگر رنگ سبز انتخاب می کنید بهتر است سبز روشن باشد. به یاد داشته باشید رنگهای تیره مناسب نوزادان و کودکان شیرخوار نیستند. بهتر است از رنگهای ملایم مثل آبی و سبز کمرنگ برای این کوچولوها استفاده کنید. اگر کودک شیرخوار کمی بزرگتر شد; مثلا از 9 ماهگی به بعد میتوان از رنگهای نارنجی یا قرمز کم رنگ نیز استفاده نمود. اینکه نوزاد، دختر یا پسر باشد در انتخاب رنگ لباس زیاد مهم نیست. البته انتخاب رنگ برای نوزاد با توجه به جنسیت شاید در ابتدا اهمیتی نداشته باشد. مثلا بهترین رنگ برای نوزاد پسر با نوزاد دختر زیاد اهمیتی ندارد. در واقع هر چه سن کودک بیشتر شود انتخاب رنگ با توجه به جنس کودک اهمیت بیشتری پیدا می کند.

  8 نکته مهم در قیمت لباس بچه گانه
  بیشتر بخوانید

   رنگ پوست کودک

  در انتخاب لباس، به رنگ پوست کودک دقت کنید و ببینید رنگ لباس به رنگ پوست او می آید یا نه. در صورتیکه رنگ لباس با رنگ پوست بچه هماهنگی نداشته باشد تاثیر منفی روی چهره کودک می گذارد. پس برای خرید لباس بچه بهتر است کودک آنرا پرو کند تا ببینید رنگ لباس به رنگ پوست او می آید یا نه. در صورتیکه رنگ پوست کودک با رنگ لباس، توازنی نداشته باشد از خرید آن صرف نظر کنید. چون همانطور که گفته شد این عدم هماهنگی روی چهره کودک تاثیر منفی خواهد گذاشت. پس موقع انتخاب لباس بچه این مورد را در نظر داشته باشید.

  نظر کودک برای انتخاب رنگ لباسهایش

  از حدود سن 3 تا 4 سالگی به بعد میتوان نظر کودک را در مورد انتخاب رنگ لباسش پرسید. بدین ترتیب کودک هر وقت آن لباس را به تن می کند از آن رضایت کامل دارد. البته در این سن کودکان معمولا رنگهای شاد را بسیار دوست دارند.

  رنگ لباس کودکان
  رنگ لباس کودکان

  انتخاب رنگ لباسها با توجه به سن بچه

  همانطور که در قسمت رنگ لباس نوزاد گفتیم رنگ لباس باید متناسب با سن بچه ها انتخاب شود. رنگ لباس برای کودک 2 ساله با رنگ لباس برای کودک 8 ساله می تواند متفاوت باشد. به طور طبیعی رنگ های آرام بخش و ملایم برای کودکان مناسب هستند. برای مناسبتها و در بعضی موارد خاص مثل جشنها میتوان از رنگهای براق و جیغ استفاده کرد.

  نکات مهم درباره ست لباس بچه گانه
  بیشتر بخوانید

   لباسهای با رنگ تیره

  یادتان باشد کوچولوی شما دلیل دوست داشتن لباسش را برای رنگ شادش میداند. همین رنگ شاد باعث ترغیب کودک به فعالیت میشود. پس دقت کنید برای خرید لباس کودک به سراغ رنگهای تیره نروید.

  البته باید این مورد را گفت که کودکان قادر نیستند که مراقب لباس و تمیزی آن باشند. پس گاهی اوقات بهتر است لباسهایی را انتخاب کنید که کثیفی خود را نشان نمی دهد. در این بین لباسهای تیره این خصوصیات را دارند.

  ناگفته نماند که بسیاری از کودکان نیز به تمیز نگه داشتن لباسشان فکر نمیکنند. از این رو لباسشان خیلی زود کثیف میشود. در نتیجه برخی از والدین ترجیح میدهند لباسهای با رنگ تیره یا طرحهای شلوغ برای فرزندشان بگیرند; تا کثیفی آن زود معلوم نشود. اما اگر همیشه اینگونه باشد انتخاب درستی برای رنگ لباس او نیست.

  رنگ لباس فصلی کودک
  رنگ لباس فصلی کودک

   

  انتخاب رنگ لباس کودک با توجه به فصل

  در انتخاب رنگ لباس برای بچه به فصلی که در آن هستید دقت کنید. مثلا برای فصل تابستان بهتر است از از رنگهای روشن استفاده شود تا زیاد گرما را جذب نکند. در مقابل برای فصل زمستان هر چه لباس تیره تر باشد گرمای بیشتری را جذب خواهد کرد. نکته مهم اینکه دقت کنید لباسی که انتخاب میکنید از رنگهای شیمیایی استفاده نشده باشد. چون ممکن است نسبت به پوست لطیف نوزاد و کودک آلرژی زا بوده و باعث حساسیت پوستی در او شود.

  ترکیب رنگ لباس کودک

  همانطور که گفته شد رنگها تاثیر زیادی بر روحیه خلق و خوی کودک می گذارد. ترکیب رنگها نیز می تواند پارادوکس جذابی به کودک بدهد. در مقابل بعضی از والدین هم ترجیح می دهند لباس کودکشان تماما به یک رنگ باشد که البته این هم ظاهر کودک را شیک نشان می دهد. مثلا لباس یکدست سفید می تواند حس آرامش و پاکیزگی را به او بدهد.
  در ترکیب رنگها به پوست کودک نیز باید توجه کرد. مثلا اگر پوست کودکتان روشن است ترکیب رنگهای زرد با سبز یا آبی کم رنگ جلوه خوبی به او می دهد. اگر هم پوست او سبزه است، ترکیب رنگ سبز تیره با قهوه ای کم رنگ انتخاب خوبی است. در ترکیب رنگها می توان از رنگهای گرم و سرد نیز استفاده کرد. رنگهای گرم می تواند شامل قهوه ای، قرمز، زرد و نارنجی و رنگهای سرد شامل سبز، ابی و بنفش باشد.

  ست کردن لباس بچه
  بیشتر بخوانید

  همچنین در ترکیب رنگ لباسها به فصلی که قصد به تن کردن لباس را دارید نیز دقت کنید. برای فصول گرم ترکیب رنگهای خنک بهتر است. مثلا رنگ لیمویی با رنگ آبی کاربنی گزینه خوبی است. همینطور برای فصول سرد بهتر است ترکیبی از رنگهای سرد استفاده شود. مثلا یک دامن قرمز با یک بلوز زرد ترکیب مناسبی برای رنگ لباس دختر بچه است.

  ترکیب رنگ لباس نوزاد
  ترکیب رنگ لباس نوزاد

  کیفیت رنگ لباس

  کیفیت رنگ لباس باید طوری باشد که هنگام شستشوی لباس بچه رنگ پس ندهد. متاسفانه شاهد بسیاری از لباسهای ارزان قیمت هستیم که که کیفیت رنگ پایینی دارند و در هنگام شستشو لباسهای دیگر را نیز خراب می کنند. بنابراین اگر شک دارید که هنگام شستشو لباس رنگ پس بدهد پیشنهاد می شود برای بار اول لباس را جداگانه بشویید تا از این موضوع مطمئن شوید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای